Zdrowy sen

ZDROWY SEN

Czy wiesz, że każda z nas poświęca około 25-30 lat swojego życia wyłącznie na to by spać? Wydawać, by się mogło, że sen podczas którego nic w zasadzie nie robimy to jakiś koszmarny błąd ewolucji. Jednak nie. Na przestrzeni lat udowodniono, że sen jest najskuteczniejszym sposobem utrzymywania zdrowia organizmu i naszego mózgu.

Według nas o śnie mówi się zbyt mało w porównaniu do zdrowego odżywiania czy aktywności fizycznej. Sen jest często bagatelizowany, mimo, że jest fundamentem prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zaledwie jedna noc braku snu wyrządza więcej szkód naszemu organizmowi niż te powodowane przez analogiczny brak jedzenia czy aktywności fizycznej.

Połowa Polek i Polaków nie przesypia zalecanych 8 godzin dziennie. 30% badanych śpi tylko 5-6 godzin. Dotyczy to przede wszystkim osób, które zajmują wyższe stanowiska. Aż 57% z nas zgadza się, ze stwierdzeniem, że od snu ważniejsza jest kariera! Co ciekawe, niedobór snu negatywnie wpływa na produktywność w ciągu dnia.

Ponad połowa badanych osób mimo zalecanych 8 godzin snu odczuwa zmęczenie. Dlaczego? Dzieje się tam najczęściej dlatego, że przed snem oglądamy telewizję i korzystamy ze smartfonów. Często przed snem czytamy i pracujemy w łóżku. Wciąż wiele z nas nie posiada sypialni w wydzielonym pomieszczeniu śpiąc w salonie na rozkładanej kanapie. Czasami brakiem dobrego snu jest to, że śpimy ze swoimi dziećmi lub czworonogami. Zatem nie tylko długość snu, ale i jego jakość wpływa na to jak funkcjonujemy.


Zdrowy sen – mamy tu na myśli jego odpowiednią ilość i jakość może przynieść niezwykle dużo korzyści naszemu organizmowi. Oto kilka z ogromu korzyści zdrowotnych:

  • Sen wpływa dobroczynnie na nasze zdrowie psychiczne, koncentrację, zdolność zapamiętywania, produktywność.
  • Jest jednym z najważniejszych czynników pomagającym w walce z komórkami nowotworowymi
  • Pomaga przeprowadzić wszystkie procesy naprawcze organizmu
  • Utrzymuje funkcjonowanie układu immunologicznego na odpowiednim poziomie (osoby, które zaniedbują sen znacznie częściej chorują)
  • Wpływa na długość naszego życia. Nie bez powodu mówi się „krótki sen, krótkie życie”
  • Utrzymuje w dobrej kondycji serce i cały układ krwionośny
  • Pomaga „przetrawić” nadmiar informacji i bodźców którymi w obecnych czasach jesteśmy atakowani z każdej strony.
  • Wpływa na nasz wygląd i proces starzenia – co nie ukrywajmy jest w dzisiejszych czasach dla nas niezwykle istotne.

Wpływ snu na wygląd

Noc pozwala skórze na naprawę zmian, które powstają w niej w ciągu dnia. W nocy negatywne czynniki zewnętrzne, wpływające na stan skóry są zredukowane do minimum.

Wówczas komórki skóry ulegają intensywnym podziałom, a zwiększone krążenie powoduje lepsze dotlenienie. Hormony wytwarzane w nocy mają ogromny wpływ na jej wygląd i kondycję.

Hormon wzrostu wydzielany w nocy wpływa na jej grubość, pomaga w walce z cellulitem. Z kolei melatonina posiada silne właściwości antyutleniające, co ma ogromne znaczenie w procesie starzenia. Dodatkowo redukuje stres oksydacyjny i pomaga w walce z przebarwieniami i zmarszczkami. Odpowiednia ilość pomaga zrównoważyć poziom estrogenu, co pomaga utrzymać odpowiednie nawilżenie. W czasie snu mięśnie twarzy są rozluźnione, dzięki czemu skóra nie naciąga się.

8-godzinny sen jest niezbędny dla utrzymania zdrowej, pełnej blasku skóry. Nocne procesy w skórze zapewniają regenerację, zmniejszenie zmarszczek i cieni pod oczami. Tkanka mięśniowa jest lepiej ukrwiona, dzięki zwiększonemu przepływowi krwi, a co za tym idzie, komórki skóry są lepiej odżywione. Nocą redukowane są efekty działania wolnych rodników, poprzez odbudowę nowych komórek i tkanki łącznej.

Zdrowy 8 –godzinny sen działa jak najlepszy kosmetyk.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.