Joga przed snem - poznaj ćwieczenia, które ułatwiają zasypianie
Joga przed snem - poznaj ćwieczenia, które ułatwiają zasypianie


Jeśli kładąc się do łóżka, przewracasz się z boku na bok, a Twoja głowa jest zaprzątnięta problemami dnia codziennego, postaraj się zrelaksować, wykonując kilka prostych ćwiczeń jogi. Ułatwią one zasypianie, zmniejszą napięcie oraz poprawią jakość snu. Każde z poniższych ćwiczeń możesz wykonać we własnym łóżku.

Svastikasana — siad skrzyżny

To idealna pozycja wyjściowa do dalszej praktyki, wykonania ćwiczeń oddechowych oraz krótkiej medytacji. Nie tylko regeneruje zmęczenie nóg, otwiera biodra, wzmacnia kręgosłup, ale i zmniejsza napięcia i stres.

Usiądź z wyprostowanymi nogami, następnie skrzyżuj je i ustaw kostki pod kolanami. Dłonie oprzyj na kolanach, możesz je skierować wnętrzami do góry. Z wdechem wyciągnij kręgosłup i czubek głowy ku górze. Oddychaj spokojnie, wdech i wydech nosem, staraj się pogłębiać oddech i skupić wyłącznie na nim. Pozostań w pozycji, ile potrzebujesz, nie spiesz się. Im dłużej, tym lepiej.Uttanasana — skłon do przodu

Jest to asana, która pomaga w walce z bezsennością, łagodzi stres oraz bóle głowy, pomaga rozciągać mięśnie nóg oraz wzmacnia je.

Stań prosto z wydłużonym kręgosłupem. Ułóż dłonie na udach i pochyl się do przodu, wykonując zgięcie do kąta prostego. Staraj się słuchać swojego ciała, poczuj delikatne rozciąganie, ale unikaj bólu. Powoli rozluźnij pozycję, pochyl się ku dołowi. Jeżeli czujesz dyskomfort, ugnij lekko nogi w kolanach. Rozluźnij mięśnie twarzy, szyję i ramiona. Możesz złapać za duże palce u stóp lub objąć dłońmi swoje łokcie.

 


Skręty tułowia

Istnieje wiele różnych wariacji dotyczących skrętów tułowia. Bez względu na to, na jaki się zdecydujesz, będzie on miał zbawienny wpływ na Twój kręgosłup, usunie napięcia i sztywności. Regularne ćwiczenia spowodują poszerzenie zakresu ruchów, a to z kolei poprawi jakość Twojego życia. Dodatkowo skręt powodują intensywny masaż organów jamy brzusznej, co ma również wpływ na poprawienie trawienia i przyspieszenie metabolizmu.Viparita Karani - pozycja nóg uniesionych na ścianie

Jest to praktyka świadomego odpuszczania napięcia fizycznego i psychicznego, ponieważ w tej pozycji naturalnie wchodzimy w coraz głębszy stan rozluźnienia mięśni i wyciszenia umysłu.

Oprzyj wyprostowane nogi o ścianę, tak aby pośladki były rozluźnione i nie dotykały jej. Połóż ręce grzbietami do dołu, zamknij oczy i rozluźnij całe ciało. Obserwuj swój naturalny, spokojny oddech.

 

Powoli wyjdź z pozycji. Połóż się na plecach, zamknij oczy i oddychaj spokojnie jeszcze przez chwilę. Staraj się odpędzać powracające myśli, powoli przewróć się na prawy bok lub ułóż w ulubionej pozycji do spania. Dobranoc! Nazywam się Kasia Wietrzyk.

Moja przygoda z jogą rozpoczęła się 5 lat temu. Najważniejsze, czego nauczyłam się od tamtego czasu, to by słuchać własnego ciała i niczego sobie nie udowadniać. Joga ma być przyjemnością i czasem, w którym robisz dla siebie coś dobrego, bez względu, czy będzie to 5 minut, czy półtorej godziny. Swoimi spostrzeżeniami i postępami dzielę się na moim profilu na instagramie o nazwie @this_moment_this_breath. Serdecznie zapraszam do obserwowania i wspólnej praktyki.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.